Witajcie,

Jestem tu nowy, ale mam nadzieję, że ktoś może zdoła mi pomóc. Jeśli zły dział, to przepraszam.
Otóż... Nabyłem niedawno drogą kupna kamerę PANASONIC HX-WA30. Zawsze chciałem ją mieć. Ale mam mały problem. Jeśli nie uda się tego rozwiązać, to bym chciał chociaż wiedzieć co jest jego przyczyną...
Chodzi o nieduże, pomarańczowe przebarwienie w górnym, lewym rogu kadru. Biegnie kawałek od krawędzi w stronę środka, ma długość jakiejś 1/10 kadru. Najwyraźniej widać to na białym tle (jak na dołączonym zdjęciu - w wannie). Ale co ciekawe:
1) Plamki nie widać na zdjęciach, wyłącznie na filmach (dołączony plik to screen z filmu) i w trybie "podglądu" na wyświetlaczu. Przy wykonywaniu fotografii zwyczajnie znika (?)
2) Nie sądzę, by to był jakiś filtr na matrycy, czy coś, bo gdy się podjedzie zoomem optycznym, przebarwienie chowa się w rogu. Podejrzewam, że powinno być na optyce gdzieś. Wyczyściłem dokładnie przednią szybkę i to nie pomogło. Pod światło na soczewkach też nic nie widać, zatem nie mogę syfa nawet zlokalizować.

Ma ktoś pomysł jak się tego pozbyć, albo chociaż co to jest za zjawisko i czy może postępować? HX-WA30 to bardziej kamera niż aparat i dlatego ta wada powoduje, że jest trochę słabo... Będę wdzięczny za każdą odpowiedź

Niezidentyfikowana plama w obiektywie-imga0957.jpg